Kodėl ir kokius laboratorinius tyrimus naudinga atlikti profilaktiškai?

Gyvenant įtemptu ritmu, dažnai pamirštama pasirūpinti savo sveikata ir į medicinos specialistus kreipiamasi tik pajutus pirmuosius negalavimus. Todėl dažnai įvairios ligos diagnozuojamos pavėluotai. Efektyviausias būdas užtikrinti gerą savijautą ir išvengti ligų – reguliariai tikrintis sveikatą ir profilaktiškai atlikti tyrimus.

Atliekant profilaktinius tyrimus, stebimas už organizmo sistemų funkcionavimą atsakingų medžiagų kiekis, kurio pokytis leidžia įspėti esamus arba gresiančius organizmo sutrikimus. Būtent tai leidžia diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje, užtikrinti lengvesnį ir greitesnį ligos gydymą, išvengiant rimtų komplikacijų ir, žinoma, sumažinant gydymo išlaidas.

Veikiant įvairiems aplinkoms veiksniams – stresui, įtampai, poilsio trūkumui, mažam fiziniam aktyvumui, nesubalansuotai mitybai – mūsų organizme nuolat vyksta tam tikri pokyčiai, kurie dažnai pasireiškia bendrais simptomais (nuovargiu, irzlumu) arba yra nepastebimi. Todėl net ir nejaučiant jokių negalavimų, profilaktiškai tikrintis sveikatą ir atlikti laboratorinius tyrimus rekomenduojama kasmet.

Kokie profilaktiniai tyrimai rekomenduojami dažniausiai?

Be būtinųjų  profilaktinių tyrimų – bendrojo kraujo, šlapimo, gliukozės ir cholesterolio tyrimo, rekomenduojama atlikti ir kitus specifinius laboratorinius tyrimus. Tam, kad žinotumėte, kokius tyrimus reikėtų atlikti, pirmiausia, svarbu atsižvelgti į amžiaus grupę, jaučiamus simptomus, sveikatos istoriją, darbo pobūdį ir aplinkos sąlygas.

Vitaminų tyrimai

Viena iš pagrindinių prastos savijautos priežasčių – organizmui reikalingų medžiagų trūkumas. Prieš  pradedant vartoti maisto papildus, svarbu  atlikti vitaminų tyrimus, pagal kurių rezultatus paskiriamas organizmui reikiamas vitamino kiekis, taip išvengiant intoksikacijos ir apsinuodijimo.

Skydliaukės hormonų tyrimai

Su skydliaukės problemomis susiduria kas antras iš dešimties žmonių. Be dažno susirgimų rodiklio, šio organo hormonai yra atsakingi už viso organizmo medžiagų apykaitą, turi nemažai įtakos normaliai nervų sistemos, širdies, kraujagyslių, žarnyno, odos bei lytinės sistemos veiklai. Pakitęs skydliaukės hormonų išskyrimas, gali lemti tam tikrą ligą, kurią lengviausia nustatyti atlikus laboratorinį skydliaukės hormonų tyrimą. Šis tyrimas dažnai rekomenduojamas ne tik jaučiantiems negalavimus, bet ir anksčiau sirgusiems skydliaukės liga arba tiems, kurių artimiesiems ši liga buvo diagnozuota.

Kiti hormonų tyrimai

Be skydliaukės hormonų taip pat dažnai atliekami ir kiti hormonų tyrimai, kurie leidžia vertinti visą endokrininės sistemos veiklą. Nuo endokrininės sistemos veiklos priklauso daugybė organizmo funkcijų ir bendra sveikatos būklė, todėl sutrikus endokrininei sistemai gali pasireikšti daugybė skirtingų ligų, pradedant nuo medžiagų apykaitos problemų ir baigiant diabetu. Už tinkamą endokrininės sistemos veiklą atsakinga visa įvairovė hormonų, todėl tiksliai įvardinti, kurių hormonų tyrimai reikalingi, geriausiai gali šeimos gydytojas.

Vėžio žymenų tyrimai

Vėžiniai susirgimai – vienos dažniausių ligų ir mirties priežasčių visame pasaulyje. Siekiant ankstyvoje stadijoje diagnozuoti ligą, šiuos tyrimus rekomenduojama atlikti ir profilaktiškai, ypač turint padidėjusią šios ligos riziką, pavyzdžiui, jei žmogus turi giminaičių, kurie sirgo vėžiu.

Siekiant nustatyti ne tik bendrą organizmo būklę, bet ir kiekvienos organizmo sistemos funkcionavimą, profilaktiškai rekomenduojama atlikti išsamias tyrimų programas. Atsižvelgiant į visuomenėje labiausiai paplitusias ligas ir jų simptomatiką, moterims, vyrams ir vaikams sudarytose tyrimų programose – specialiai gydytojų atrinkti tyrimai, užtikrinantys visapusišką ir tikslų organizmo ištyrimą.